ʥ
Your connection to our webseite is encrypted and secure
ı
ќ
Decide how your data will be used. Here are the settings
DetailsQ
Deutsch Deutsch English English Netherlands Netherlands Turkey

Log into your account, in order to get access to all features.

Login
or
or create a new account
+49-2166-6284-0
72
Hf

Hafniyum

178,49 u
Adı Hafniyum
Simge Hf
Atom numarası 72
Atomik kütle 178,49 u
Yoğunluğu 13.28 g/cm3 (25 °C'de)
Erime noktası 2506 K (2233 °C)

hafniyum yarı mamul ürünler

Almanya: Küresel bir şirket olarak HWN titan GmbH, Hafnium yarı mamul ürünleriyle tüm dünyadaki müşterilerine tedarik sağlamaktadır. Yüksek kaliteli Hafniyum yarı bitmiş ürünler satın alabileceğiniz yetkin ve güvenilir bir ortak arıyorsanız, HWN titan GmbH tam olarak sizin için doğru adrestir. Mönchengladbach (NRW) adresindeki servis merkezimiz personelimiz size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacaktır. Lütfen telefonla veya iletişim formumuz aracılığıyla bize ulaşın.

Hafniyum hakkında

Hf sembolüne sahip paramanyetik metal gümüş-gri parlak bir metaldir. Geçiş metali Hafniyumun özellikleri periyodik tabloda yakın olan zirkonyuma çok benzer. Periyodik tablonun dayanaklı elementlerinin son keşiflerinden biridir.

Hafniyum Tarihi

Kimyasal element hafniyum Kopenhag (eski adı Hafnia) kentinde keşfedildi. Başka bir unsurun varlığına dair ilk belirtiler, 1912'de bulunan Mosely Yasası'nın araştırmalarından ortaya çıkmıştır. Nükleer fizikçi Nils Bohr 1922'de atom teorisi üzerine yaptığı makalede 72 elementinin zirkonyuma benzediğini öngörmüştür. X-ışını spektroskopisi 1923 yılında Norveç zirkon elementini ortaya çıkardı. Daha ileri çalışmalar hafniyumda her zaman zirkonyum içeren mineraller olduğunu göstermiştir. Jantzen ve Hevesy, diamonyum ve dipotasyum floridlerin tekrarlanan kristalizasyonu ile hafniyumları zirkonyumdan ayırdılar. Sodyum ile azalarak elementel hafniyum elde edildi.

Hafniyum üretimi

Hafniyum yeryüzünün kıtasal kabuğunda nadir görülen bir elementtir ve brom ve sezyum ile karşılaştırılabilir. Zirkonyum mineralleri ve allendeit, hafniyum genellikle zirkonyum içeriğinin% 2 ile yabancı bir dayatma olarak bulunur. Alvit zirkonyum daha fazla hafniyum içeren birkaç minerallerden biridir. Ana mevduat Avustralya ve Güney Afrika vardır.

Hafniyumu zirkondan ayırmak için ekstraksiyon yöntemleri kullanılır. Özel çözücülerde bazı zirkonyum ve hafniyum tuzlarının farklı çözünürlüğü kullanılır. Kesirli damıtma ve iyon değişimleri daha fazla ayırma olasılığını güçlendirir. Ayrılmış hafniyum daha sonra Kroll işleminden sonra hafniyum klorür içine transfer edilebilir. Sodyum veya magnezyum ile azaltılarak elementel hafniyum elde edilir. Van-Arkel-de-Boer işlemini kullanırsanız, daha da saf hafniyum üretebilirsiniz.

Yüksek saflıkta hafniyum yumuşak ve esnektir. Bu özellikler haddelenmeye ve dövülmeye izin verir. Oksijen, azot veya karbon ile kontaminasyon malzemeyı kırılgan hale getirir. Daha fazla işlemek zordur. Reaktif bir metal olarak baz metal ısıtıldığında oksijenle reaksiyona girer. Azot, karbon, bor ve silikon gibi diğer metaller olmayan bileşikler oluştururlar. Bir oksit tabakası metali pasifleştirir ve oda sıcaklığında daha fazla oksidasyona karşı korur. Tipik olarak, hafniyumda oluşan oksit tabakası nedeniyle asitlere dayanıklıdır.

Uygulama alanları

Zor ve pahalı çıkarma nedeniyle, bu malzeme sadece küçük miktarlarda kullanılır. Ana uygulama alanı nükleer teknolojidir. Oksijen ve azot küçük miktarlarda reaksiyon oranı nedeniyle, tercihen ultra-yüksek vakum tesislerinden bu maddelerin en küçük miktarlarda kaldırmak için kullanılır. Malzeme yanarsa, metal çok parlak bir ışık yakar. Bu nedenle hafniyumlu flaş ışık lambaları özellikle yüksek ışık çıkışına sahiptir. Niyobyum, tantal, molibden ve tungsten gibi diğer metallerde alaşım elementi olarak mukavemeti artırır.

adalize | MK1 v8.9.15 | RegNr. 18430 | use-media Œ
û