ʥ
Your connection to our webseite is encrypted and secure
ı
ќ
Decide how your data will be used. Here are the settings
DetailsQ
Deutsch Deutsch English English Netherlands Netherlands Turkey

Log into your account, in order to get access to all features.

Login
or
or create a new account
+49-2166-6284-0
42
Mo

Molibden

95.95 u
Adı Molibden
Simge Mo
Atom numarası 42
Atomik kütle 95.95 u
Yoğunluğu 10.28 g/cm3 (20 °C'de)
Erime noktası 2896 K (2623 °C)

Molibden yarı mamul ürünler

Almanya: Molibden yarı mamul ürünleri temin edebilirsiniz. Biz dünya çapında müşterilerine tedarik ve farklı pazar segmentlerinde kullanılmak üzere molibden yarı bitmiş ürünler sunuyoruz. Bunlar arasında tesis ve aparat yapımı, havacılık, tıp teknolojisi ve otomotiv endüstrisi yer alıyor. Molibden satın alabileceğiniz güvenilir bir iş ortağı arıyorsanız, lütfen servis ekibimizle telefonla veya iletişim formumuz aracılığıyla iletişime geçin. Size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyarız.

Molibden tarihi

1778 yılında, kimyager Carl Wilhelm Scheele molibden sülfit ve nitrik asit ile beyaz molibden oksit MoO3, veya molibden trioksit, üretmeyi başardı. Molibden sülfit genellikle grafit ile karıştırıldı. Üç yıl sonra, 1781 yılında, Peter Jacob Hjelm oksiti kömür ile azaltarak temel molibden elde etti. Yüksek saflıkta molibden maddesel olarak deforme olabilir. 1ppm oksijen veya azot gibi küçük yabancı maddeler bile malzemeyi son derece kırılgan hale getirebilir.

Molibden yarı mamullerin kullanımı

Uzun bir süre bu malzeme için, hiçbir kullanım bulunamadı. 19. yüzyılın sonuna kadar çeşitli uygulamalar tespit edilmedi. Örneğin, molibden hala çelik üretiminde ek bir alaşım elementi olarak bugün kullanılır. Bakır üretiminde, bugünkü molibdenin ana miktarı elde edilir ve sadece yaklaşık % 30'u doğrudan molibden elde edilir.

Molibden yarı mamullerinin imalatı

Kural olarak, tüm madenler amonyum heptamolybdate dönüştürülür. Yaklaşık 400°C'de kalsinasyon ile molibden trioksit MoO3'e dönüştürülür. Molibdentrioksit saf molibden tozu iki aşamada azalır. İlk aşama 500-600°C'de, saf metal tozunun sonraki ikinci aşaması olan metastabil kahverengi-mor mobilden oksit MoO2'ye yol açar. Bu saf metal tozu daha da işlenirse, ya bir argon koruyucu atmosferinde basınç altında eritilerek ya da elektron ışını fırınında sıkışma ile kompakt metal elde edilir.

Saf molibden ve molibden alaşımları, 2620°C'lik yüksek erime noktası veya agresif ortamlarda yüksek sıcaklıklarda korozyon direnci gibi benzersiz özelliklere sahiptir.

Diğer önemli özellikleri

  • 2000°C sıcaklıklarda yüksek yük
  • Çok iyi ısı ve elektrik iletkenliği
  • Düşük ısıgenleme katsayısı
  • Korozyon
  • Yüksek enerjili parçacıkların korunması

Molibden alaşımları için uygulamalar

MoLa

Lantanitli molibden, saf molibden veya HCT molibdene ve genellikle geliştirilmiş süneklik daha yüksek bir rekristalizasyon sıcaklığına sahiptir.

TZM

Titanyum, zirkonyum ve molibden saf molibdenden daha yüksek sıcaklıklarda artan mukavemete sahiptir. Buna ek olarak, malzeme daha yüksek bir rekristalizasyon sıcaklığı ve geliştirilmiş sürünme direnci vardır.

HCT

Oda sıcaklığında sünek olarak görünen kapalı uzatılmış tane yapıları geliştirir. Alaşım, lambalar veya elektronik tüpler için filament tutucular ve direnç ısıtma elementleri için kullanılır.

adalize | MK1 v8.9.15 | RegNr. 18430 | use-media Œ
û