ʥ
Your connection to our webseite is encrypted and secure
ı
ќ
Decide how your data will be used. Here are the settings
DetailsQ
Deutsch Deutsch English English Netherlands Netherlands Turkey

Log into your account, in order to get access to all features.

Login
or
or create a new account
+49-2166-6284-0
40
Zr

Zirkonyum

91.224 u
Adı Zirkonyum
Simge Zr
Atom numarası 40
Atomik kütle 91.224 u
Yoğunluğu 6.501 g/cm3 (25°C'de)
Erime noktası 2130K (1857 °C)

Zirkon: Zirkonyum yarı mamul ürünler

Almanya: Merkezi Mönchengladbach'ta (NRW) bulunan HWN titan GmbH, dünya çapındaki müşterilerine zirkonyum yarı mamul ürünleri sunmaktadır. Zirkon yarı bitmiş ürünleri satın alabileceğiniz güvenilir bir ortak arıyorsanız, HWN titan GmbH tam olarak sizin için doğru bağlantıdır. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin ve servis merkezimizle telefonla veya iletişim formumuz aracılığıyla iletişim kurun. Personelimiz size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Zirkonyum hakkında

Zirkonyum ve zirkonyum alaşımları reaktif metaller arasındadır. 1789 yılında, kimyager Martin Heinrich Klaproth bu elementi keşfetti. Zirkonyum esas olarak Avustralya'da en sık görülen zirkonyum kumları (ZrSiO4) ve baddeleyitlerden (ZrO2) elde edilir. Bozulmuş zirkonların sadece %1'i metalik malzemelere işlenir. Büyük çoğunluğu pigment endüstrisine göç etti. Titanyumda olduğu gibi, zirkonyum Kroll işlemi ile ayıklanır.

Zirkonyum yarı mamuller ve zirkonyum alaşımları

Günümüzde zirkonyum yarı mamulleri ağırlıklı olarak nükleer ve kimya endüstrilerinde kullanılmakta olup, kullanılan malzemeler çoğunlukla kalan hafniyum içeriğinde farklılık göstermektedir.

Dayanıklı ve katılaşmalı zirkonyum oksit tabakası sayesinde, zirkonyum Zr 702 (Zr 700) kimya endüstrisi tarafından çok beğenilen mükemmel korozyon özelliklerine sahiptir. Hafniyum içeriği burada küçük bir rol oynar.

Buna karşılık, nükleer sanayi hafniyum mümkün olan en düşük miktarda zirkonyum alaşımları gerektirir. Burada, %0,1'lik hafniyum içeriğine sahip zirkaloy malzemesi, yakıt uranyumunun istenilen zincirleme reaksiyonunda maksimum verim elde etmek için düşük nötron yakalama kesitinin gerekli olduğu yakıt elementi kol tüpü olarak hizmet vermektedir. Hafniyum nötron zehri olarak adlandırılan bir zehirdir.

Hafniyumun zirkonyumdan ayrılması zor ve karmaşıktır. Bu malzeme fiyatlarına yansır. Zirkonyum Zr 700, Zr 702 ve Zr 705'in yanı sıra Zircaloy 2 ve Zircaloy 4 genellikle tüm yarı mamul ürünlerde mevcuttur.

Zr 700 ve Zr 702'nin mekanik özellikleri, oksijenin önemli bir rol oynadığı metaldeki çözünmüş artık gazlar tarafından belirlenir. Diğer alaşımlarda, istenilen özellikler niyobyum gibi diğer elementlerin hedefli alaşımı ile ayarlanır.

İşleme - Zirkonyum yarı mamul ürünleri satın alın

İşçilik, belirli malzeme özellikleri dikkate alınarak kolayca yönetilebilir. Büyük yarı çapların yanı sıra temiz ve çentiksiz yüzeylerle malzeme kolayca deforme olabilir. Daha dar tek şekilli yarı çaplarla malzemenin ve aletin önceden ısıtılmış olması önerilir.

Kaynak yapılırken, 300°C'nin altındaki erime ve soğutma aşamasında yeterlirsaf argon kalkanının sağlanmalıdır.

Zirkonyum oksit diş endüstrisinde giderek artan bir rol oynamaktadır. Zirkonyum da implantlar için titanyum alaşımları gibi daha önemli hale gelmektedir.

adalize | MK1 v8.9.15 | RegNr. 18430 | use-media Œ
û