ʥ
Your connection to our webseite is encrypted and secure
ı
ќ
Decide how your data will be used. Here are the settings
DetailsQ
Deutsch Deutsch English English Netherlands Netherlands Turkey

Log into your account, in order to get access to all features.

Login
or
or create a new account
+49-2166-6284-0
23
V

Vanadyum

50,9415 u
Adı Vanadyum
Simge V
Atom numarası 23
Atomik kütle 50,9415 u
Yoğunluğu 6,11 g/cm³ (20 °C)
Erime noktası 2183 K (1910 °C)

Vanadyum yarı mamul ürünler

Almanya: Mönchengladbach merkezli bir şirket olarak, dünya çapında farklı pazar segmentlerinden müşterilere malzeme tedarik ediyoruz. HWN titan GmbH ile yüksek kaliteli Vanadyum yarı mamul ürünler elde edebilirsiniz. Servis merkezimize telefonla veya iletişim formumuz üzerinden başvurun. Personelimiz size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Vanadyum Yarı mamul Ürünler - Metal hakkında daha fazla bilgi edinin

Vanadyum çelik grisi bir ağır metaldir. Soğuk durumda, dövme, haddeleme ve çekme kolaydır. Hava ile birlikte, ince, koruyucu oksit tabakası hemen yüzeyinde oluşur.

ANDR MANUEL del RIO, Meksikalı mineralojist, 1801 yılında bir kurşun cevheri vanadyumu keşfetti. Otuz yıl sonra metal, İsveçli kimyager NIELS GABRIEL SEFSTRÖM tarafından Falun'da yeniden keşfedildi. 1867'de, saf olmayan vanadyum Manchester'da Sir HENRY ROSCOE tarafından izole edildi. 1927 yılında, Amerikalılar JW MARDEN ve NM RICH 99.8 % saf vanadyumu kalsiyum ile vanadyum (V) oksiti azaltarak elde etti.

Vanadyum üretimi

Vanadyum Dünya'da nispeten yaygın bir elementtir, ancak titanyum gibi fazla bulunmaz. Vanadyumda çok az miktarda demir, bakır, çinko ve titanyum cevherleri bulunur. Vanadyum en büyük miktarlarda demir ve çelik üretimi yanı sıra vanadyum içeren titanyum ve uranyum cevherlerinin eritme ikincil ürünler olarak bulunur. Saf vanadyum üretimi elektrolitik redüksiyon ile gerçekleştirilir. Yüksek saflıkta vanadyum Van-Arkel-de-Boer işlemi ile 900-1 000°C'de vanadyum oksit ayrıştırılarak elde edilir.

Yüksek sıcaklık alaşımları

Üretilen vanadyumun %85'i ile büyük çoğunluğu çelik endüstrisinde tüketilir. Bu yüksek saflık gerektirmez gibi, ferrovanadyum bir hammadde olarak kullanılır. Vanadyum, dayanıklılığın yanı sıra tokluğu da önemli ölçüde artırır ve böylece çeliklerde küçük miktarlarda bile direncini artırır. Vanadyum da yüksek sıcaklık alaşımları için önemli bir bileşenidir. Vanadyum alaşımları giderek yakıt çubuğu kabukları için reaktör sektöründe kullanılmaktadır. Vanadyum süperiletken teknolojisinde giderek daha önemli hale gelmektedir.

Vanadyum ve çoğunlukla alüminyum içeren titanyum alaşımları özellikle stabil ve ısıya dayanıklıdır ve uçak motorlarının yük taşıyan parçaları gibi türbin kanatları için uçak yapımında da kullanılır.

adalize | MK1 v8.9.15 | RegNr. 18430 | use-media Œ
û